WOJEWÓDZKI INSPEKTORAT
    INSPEKCJI HANDLOWEJ
            w SZCZECINIE
PRACUJEMY DLA PAŃSTWA OD PONAD 60 LAT
 DBAMY O
 BEZPIECZEŃSTWO
 KONSUMENTA
 KONTROLUJEMY JAKOŚĆ I
 OZNAKOWANIE PRODUKTÓW
 POMAGAMY W
 ROZSTRZYGANIU
 SPORÓW
Błąd
  • Błąd podczas ładowania danych z kanału informacyjnego

W całej Polsce trwa proces cyfryzacji telewizji. W województwie zachodniopomorskim najszybciej, bo do 7.11.2012, analogowy sygnał wyłączony zostanie na południowych terenach: w gminach Dębno, Myślibórz, Boleszkowice, Mieszkowice i Nowogródek Pomorski. W dalszej kolejności emisję zaprzestaną nadajniki ze stacji przy Szczecinie (do 19.03.2013) i Koszalinie (do 20.05.2013). 

Cyfryzacja telewizji naziemnej w Polsce, należy do jednego z najważniejszych projektów w sferze publicznej, łączących zagadnienia społeczne, ekonomiczne oraz techniczne. Sygnał analogowy na terytorium Polski ma być całkowicie zastąpiony przez cyfrowy (co oznacza wyłączenie nadajników analogowych) nie później niż 31 lipca 2013 r.

Cyfrowa technika nadawania sygnału telewizyjnego umożliwi:

  • nadawanie większej liczby programów telewizyjnych,
  • poprawę jakości obrazu i dźwięku,
  • wprowadzenie telewizji wysokiej rozdzielczości HDTV (High Definition Television),
  • równoległe nadawanie kilku ścieżek dźwiękowych (np. w kilku językach oraz dźwięku przestrzennego)

 

W celu odbioru cyfrowego sygnału potrzebny jest telewizor z wbudowanym tunerem DVB-T z MPEG4 lub zakup specjalnego dekodera (set-top-box) do używanych dotychczas telewizorów, które takowego nie posiadają. Zmiana ta nie dotyczy posiadaczy telewizji kablowych oraz satelitarnych, którzy nie chcą odbierać telewizji ze źródeł naziemnych.

Pamiętaj, że jeżeli przy zakupie sprzętu telewizyjnego, musisz podpisać w sklepie oświadczenie, to oznacza, że nabywasz sprzęt, który nie jest przystosowany do odbioru sygnału cyfrowego.

Szczegółowe informacje o naziemnej telewizji cyfrowej (np. terminy wyłączeń telewizji analogowej, ilość programów i obecny zasięg multipleksów cyfrowych) można uzyskać na stronie internetowej: www.cyfryzacja.gov.pl lub pod numerem infolinii 800 007 788.

 

Pobierz kompendium wiedzy o cyfryzacji

 

Inne przydatne linki:

Kompendium wiedzy dotyczące procesu cyfryzacji

Cyfryzacja bez obaw

Najczęściej zadawane pytania

Poradniki Cyfrowy doradca

Pobierz i zobacz wizualizację graficzną